Ekologia

Ekologia 2019

Sprawozdanie z działalności ekologicznej w Szkole Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku w roku szkolnym 2018/2019.

 

    W roku szkolnym 2018/2019 zadania ekologiczne założone w planie zostały zrealizowane. Szkoła jest miejscem gdzie myśli się i działa ekologicznie. 

    Przeprowadzono kilka akcji o tematyce ochrony przyrody w różnych aspektach. Poczynając od „naszego podwórka” kończąc na problemach globalnych.

    We wrześniu miała miejsce akcja „Sprzątanie świata” pod hasłem „Akcja segregacja”. Posprzątano okolicę. Przeprowadzono zajęcia teoretyczne i praktyczne z segregacji śmieci. W podziale na dwie grupy (młodsze i starsze dzieci). Akcja wzmacnia w uczniach świadomość odpowiedzialności za swoje otoczenie. Zwraca uwagę na różnego rodzaju odpady od biodegrodawalnych po foliowe reklamówki. Tradycyjnie dziękujemy za wsparcie Urzędowi Gminy Golub-Dobrzyń (kiełbaski, rękawiczki, worki).

    Panie z referatu gospodarki komunalnej na czele z kierowniczką p. I. Krupą przeprowadziły pogadankę nt. zbiórki odpadów na terenie gminy Golub-Dobrzyń. Ciekawe informacje dzieci z pewnością przekazały rodzicom i innym mieszkańcom Węgierska i Macikowa.

    W ramach współpracy z Urzędem Gminy Golub – Dobrzyń odbyła się zbiórka makulatury. Włączyło się w nią czynnie 38 uczniów, kilkoro nauczycieli. Najwięcej zbędnego papieru przynieśli: Mateusz Bułkowski, Szymon Boniecki i Filip Uzarewicz.

    Uczniowie brali udział w konkursie ekologicznym przeprowadzonym w dwóch etapach. Pierwszy - szkolny pisało ponad 20 chętnych uczniów. Najlepsi Krystian Laskowski i Zosia Płocharska zmierzyli się z innymi w etapie gminnym. Krystian zajął 2 miejsce.

    Corocznie w szkole organizowana jest zbiórka zużytych baterii. Te niebezpieczne odpady odbiera organizacja Reba. W stałym miejscu mamy specjalny pojemnik na baterie, który szybko się zapełnia. Uczniowie przez cały rok przynoszą także plastikowe nakrętki. W ten sposób zamieniają coś niepotrzebnego w dar serca. Pomagamy w ten sposób niepełnosprawnym dzieciom z terenu gminy.

    Realizowaliśmy program „Pomóżmy kasztanowcom” dowiadując się w jaki sposób chronić drzewa przed szkodnikami. Jak co roku uczestniczymy też w akcji „zbieramy kasztany”. W tym roku odebrało je od nas Koło Łowieckie Daniel, które dokarmia zimą leśną zwierzynę.

W ramach działań ekologicznych dzieci:

- Dokarmiają ptaki w okresie zimy (tworzą karmiki).

- Poznają rośliny najbliższego otoczenia. W tym roku wykorzystywali do tego nowe technologie- aplikacje telefoniczne.

- Biorą aktywny udział w pielęgnacji roślin doniczkowych (głównie klasy młodsze i IV na zajęciach przyrodniczych).

- Wykonują prace w ogródku szkolnym – wysiew nasion oraz pielęgnacja roślin. Ósma klasa przygotowała teren całego ogrodu. Siódma klasa nagrała filmik w którym pokazała niekonwencjonalny sposób zasiewów. Koordynatorka na apelu przekazała dzieciom nasiona roślin i tabliczki do znakowania grządek.

 

- W kasach młodszych powstały kąciki przyrodnicze.

- Uczniowie brali udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń: „Las skarbem przyrody”.

- Edukacja ekologiczna prowadzona jest również poprzez edukację: Zgodnie z podstawa programową miały miejsce wycieczki do sadu, lasu, na pole, do gospodarstwa rolnego, na tereny prawnie chronione do Brodnickiego Parku Krajobrazowego, na lekcjach biologii w klasie V przeprowadzono badanie stanu zanieczyszczenia powietrza (skala porostowa, badania pyłów i zanieczyszczeń stałych w powietrzu w okolicy szkoły).

- klasa VII badała zawartość dwutlenku węgla i tlenu w powietrzu specjalnymi czujnikami PASCO.

Z uwagi na uroczystości Święta Szkoły zaplanowane 21 marca – pierwszy dzień wiosny nie odbył się.

Nowością był Eko-tydzień nazwany EKO-MAJÓWKĄ. Podczas kilku dni zwrócono uwagę na różne ekologiczne problemy: (ginące zwierzęta, żywność silnie przetworzona a żywność ekologiczna, odpady i ich segregacja, ochrona naturalnych terenów, siedlisk).

 

Wnioski:

- plan działań ekologicznych został zrealizowany, założone cele zostały osiągnięte,

- podniesiona została świadomość o potrzebie działalności ekologicznej społeczności uczniowskiej i rodziców,

- należy w dalszym ciągu prowadzić ciekawe różnymi metodami działania ekologiczne.

Dorota Sadakiewska

Koordynator ds. ekologii

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku
    Węgiersk 95
    87-400 Golub-Dobrzyń
  • 56 683 84 92 (tel/fax)
    517 399 273
    sp.wegiersk@op.pl

Galeria zdjęć